Lekarze dla zwierzątlapa

PORADY SYLWESTROWE

 

 

Dla wielu zwierząt Sylwester to najgorsza noc w roku. Przedstawiamy kilka porad, jak pomóc przetrwać pupilowi te stresujące chwile...

Bardzo istotne jest nasze nastawienie! Jeśli pies/kot wykazuje objawy lęku, powinniśmy zachowywać się naturalnie, jakby nie działo się nic niepokojącego. Karcenie lub przeciwnie- głaskanie, tulenie czy pocieszanie pupila, może spotęgować poczucie lęku i utwierdzać zwierzaka w przekonaniu, że prawidłowo reaguje na bodźce lękowe.
 
Idealnie, gdyby zwierzę nie pozostało samo w domu, jeśli jednak nie mamy innej możliwości, postarajmy się ograniczyć dostęp do bodźców z zewnątrz- zamknijmy i zasłońmy okna, zasuńmy rolety, można zostawić cicho włączoną, relaksującą muzykę, która będzie zagłuszała odgłosy wystrzałów.
 
Nie wyprowadzajmy psa na dwór w późnych godzinach wieczornych, zwłaszcza o północy- a jeśli to konieczne, pies powinien być dobrze zabezpieczony, gdyż nawet odważne zwierzę może się przestraszyć i zerwać ze smyczy.
 
U wrażliwych zwierząt godne polecenia są preparaty o działaniu kojącym, które warto podawać już kilka/kilkanaście dni przed Sylwestrem. Można stosować naturalne feromony w dyfuzorze lub aerozolu, relaksujące pupila. U szczególnie bojaźliwych zwierząt warto zastosować leki o działaniu przeciwlękowym, zalecone przez lekarza weterynarii. Proszę pamiętać, że każde zwierzę reaguje indywidualnie i powyższe preparaty dobrze jest podawać klika dni wcześniej, żeby dobrać odpowiednią dawkę i wysycić organizm lekiem. Zdecydowanie odradzamy silne leki uspokajające, gdyż takie preparaty nie mają działania przeciwlękowego i mogą na wiele godzin silnie osłabić pupila.
 
W celu uzyskania porad oraz dobrania odpowiednich leków zapraszamy do naszego Gabinetu!