Lekarze dla zwierzątlapa

ROPOMACICZE

Termin ten określa stan chorobowy, w przebiegu którego dochodzi do gromadzenia się ropnej wydzieliny w macicy. Występuje u niesterylizowanych osobników płci żeńskiej.
Ryzyko pojawienia się choroby zwiększa stosowanie antykoncepcyjnych leków hormonalnych, przebyte ciąże urojone.
Nasilenie objawów uzależnione jest od typu choroby, czasu trwania, stanu ogólnego zwierzęcia, chorób współistniejących.

Najczęściej obserwowane objawy, to:

  • pogorszenie stanu ogólnego, osłabienie, apatia
  • nasilone pragnienie i zwiększone wydalanie moczu
  • pogorszenie lub brak apetytu
  • może występować wypływ z dróg rodnych- zwykle żółty lub brązowy. Należy pamiętać, iż brak wypływu nie świadczy o braku choroby. Tylko w przypadku otwartej szyjki macicy, wydzielina wydostaje się na zewnątrz. Przy tzw. ropomaciczu zamkniętym, wydzielina nie jest widoczna.
  • może być widoczne powiększenie zarysu powłok brzusznych
  • wymioty
  • biegunka
  • gorączka

Nie zawsze objawy choroby są oczywiste i nasilone. Niejednokrotnie właściciele obserwują jedynie nadmierne spożywanie wody!
W przypadku podejrzenia zapalenia macicy, niezbędne jest wykonanie badań laboratoryjnych, mających na celu określenie stanu pozostałych narządów wewnętrznych. W badaniach krwi zwykle podwyższony jest poziom białych krwinek, często pogorszeniu ulega funkcjonowanie nerek i wątroby.
Potwierdzenie rozpoznania otrzymujemy poprzez badanie ultrasonograficzne, ew. cytologię lub rtg. Usg pozwala na ocenę stanu macicy, jej wielkość, położenie, grubość ścian.

Leczeniem z wyboru jest owariohisterektomia (chirurgiczne usunięcie macicy i jajników). Jednak sam zabieg to za mało. Choroba wiąże się z toksemią i wielokrotnie wymagane jest leczenie wielokierunkowe (kroplówki, antybiotyki, leki wspomagające pracę narządów wewnętrznych). Nieleczona choroba wiąże się z ogromnym ryzykiem rozwoju posocznicy oraz niewydolności narządów wewnętrznych. Może też dojść do pęknięcia macicy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia zwierzęcia.
W wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach możliwa jest próba leczenia farmakologicznego.
Jedyną skuteczną profilaktyką chroniącą przed zapaleniem macicy, jest sterylizacja.