Lekarze dla zwierzątlapa

DLACZEGO WARTO BADAĆ KAŁ...?

Dlaczego badanie kału to tak ważny element profilaktyki i diagnostyki chorób zwierząt towarzyszących?


Badanie koproskopowe, czyli badanie kału, jest podstawową metodą w diagnostyce chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego ludzi i zwierząt.
Badanie to pozwala na wykrycie chorobotwórczych pasożytów, które mogą być przyczyną biegunek, wymiotów i pogorszenia ogólnego stanu zdrowia naszych podopiecznych.
Wynik badania kału pozwala nam na dobranie odpowiedniego schematu leczenia chorób pasożytniczych, bowiem wiele gatunków pasożytów nie jest likwidowanych w trakcie profilaktycznego odrobaczania.

Do pasożytów wymagających odpowiedniego doboru preparatów i specjalnego schematu leczenia należą m. in.:
• pierwotniaki - Giardia intestinalis i Cryptosporidium parvum, ponadto liczne gatunki kokcydiów : Cystoisospora felis, Cystoisospora canis i kokcydia z rodzaju Eimeria występujące u królików i gryzoni
• przywry Opistorchis felineus
• nicienie z rodzaju Ancylostoma i Uncinaria.


Do wykrywania w/w pasożytów wykorzystuje się rozmaite metody, w tym rozmaz bezpośredni, metody flotacyjne, sedymentacyjne oraz szybkie testy immunochromatograficzne, wykrywające koproantygeny Giardia i Cryptosporidium.
Na uwagę zasługuje fakt, iż nie wszystkie pasożyty mogą wywoływać biegunkę lub inne objawy kliniczne. Często nasze zwierzęta są bezobjawowymi nosicielami pasożytów.
Ponadto należy pamiętać o tym, iż Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum oraz glisty z rodzaju Toxocara, występujące u psów i kotów są potencjalnie zaraźliwe dla ludzi, a szczególnie dzieci.
Zatem wykrycie potencjalnie niebezpiecznych dla człowieka pasożytów i ich zwalczanie ma ogromne znaczenie w profilaktyce chorób pasożytniczych u ludzi.

W naszym Gabinecie badanie kału wykonuje lek. wet. Dawid Jańczak.

Zapraszamy!