JAK PRZYGOTOWAĆ MATERIAŁ DO BADANIA PARAZYTOLOGICZNEGO KAŁU?
Oto zawarta w pigułce instrukcja przygotowania próbki kału do badania parazytologicznego.
Psy, koty, jeże, fretki:
Najlepsze jest zebranie trzech próbek kału w odstępach co 24 godziny, lub co dwa dni. Próbki kału zbieramy do szczelnego pojemniczka i do momentu wykonania badań przechowujemy w chłodnym miejscu (np. w lodówce, ale nie zamrażarce). Ilość kału powinna być wystarczająca do wykonania dwóch badań. Każda próbka powinna być wielkości odpowiadającej przynajmniej połowie orzecha laskowego. Jeśli istnieje konieczność wykonania natychmiastowego badania kału, wystarczy w zupełności jedna próbka wielkości orzecha laskowego.
Do badania należy także zbierać kał biegunkowy, jeśli biegunka akurat występuje.
Gryzonie i króliki:
Należy zbierać świeże, wilgotne „bobki”, w ilości 5-10 sztuk, do szczelnego pojemniczka do badania kału. Próbki można zbierać przez 3 dni z rzędu lub co drugi dzień (3 próbki). Jeśli występuje biegunka, taki kał też koniecznie należy zebrać. Do czasu dostarczenia próbki do badań, kał przechowujemy w chłodnym miejscu (np. w lodówce, ale nie zamrażarce). Jak zebrać świeży kał? Najlepiej przełożyć zwierzę do czystego transportera na 15-20 minut i poczekać aż zrobi świeżą kupę i takie „bobki” zebrać do badania.
Gady i płazy:
Do badania dostarczamy tylko świeżą próbkę kału. Należy unikać zbierania kwasu moczowego czyli białej wydzieliny, która czasem jest śluzowata. Jeśli gad odda kał do wody, to należy go jak najszybciej z niej wyjąć i przełożyć do pojemnika na próbki kału. Kał, który leży długo w wodzie oraz taki, który jest wysuszony absolutnie nie nadaje się do badania, może to bowiem znacząco zafałszować wyniki badania. Do czasu dostarczenia próbki do badań, kał przechowujemy w chłodnym miejscu (np. w lodówce, ale nie zamrażarce). Próbka kału powinna być wielkości od pestki wiśni (małe jaszczurki, żółwie i płazy), do wielkości orzecha laskowego (większe gady i płazy).
Ptaki:
Proponujemy, aby na dno klatki położyć kawałek folii lub plastikowy talerzyk i umieścić go pod ulubionym miejscem, gdzie ptak często przesiaduje na gałęzi lub żerdzi. Kiedy ptak zrobi kupę, materiał przekładamy do pojemnika na próbi kału, zamykamy pojemnik i do czasu dostarczenia do Gabinetu przechowujemy w lodówce.